Chrobotek reniferowy

100% natury

0% pielęgnacji

MECH CHROBOTEK

Chrobotek reniferowy to piękny szarawy porost pochodzący z północnych i arktycznych rejonów Bieguna Północnego. Rośnie w dziewiczych lasach nordyckiej Europy tworząc naturalne dywany.

Jak wygląda mech reniferowy?
Mech chrobotek kształtem i aromatem przypomina przytulną ściółkę leśną, przy czym jest delikatny i miękki w dotyku. Piękno mchu reniferowego kryje się w jego wielowymiarowej strukturze i formie. Każdy pęd chrobotka reniferowego jest unikatowy i niepowtarzalny. Specyficzna budowa czyni z tego porostu jedyny w swoim rodzaju, uniwersalny surowiec dekoracyjny.

Wszystko zaczyna się w Skandynawii
Chrobotek reniferowy zbierany jest ręcznie, w okresie od maja do października i tylko w taki sposób, by nie zagrażać środowisku naturalnemu. Dlatego pozyskiwany jest wyłącznie przez przeszkolonych pracowników. Zbiór odpowiednich kępek porostu jest niezwykle ważny w dalszym procesie wytwarzania najwyższej jakości produktów z tego surowca. Zasadnicza preselekcja odbywa się już w lesie, jeszcze przed przystąpieniem do gromadzenia.

Następnie chrobotek reniferowy jest suszony. Dalej poddany jest ręcznemu, w 100% ekologicznemu procesowi barwienia i stabilizacji. Po zakonserwowaniu roztworem soli mech chrobotek reniferowy uzyskuje długotrwałą żywotność. A przecież o to właśnie chodzi, by przez lata cieszył swym pięknem! W Finlandii mieliśmy okazję gościć u naszych certyfikowanych dostawców z Polarmoss. Wiemy jakiej jakości surowiec zamawiamy. To dla nas fundament.

Chrobotek reniferowy właściwości
Chrobotek reniferowy to naturalny wskaźnik czystości i wilgotności powietrza. Gdy w pomieszczeniu jest sucho, porost również wysycha i staje się kruchy. Dzieje się tak przy spadku wilgotności powietrza poniżej 40%. Wówczas mech dekoracyjny wymaga bardzo ostrożnego traktowania. Jeżeli w powietrzu jest odpowiednia wilgotność, mech chrobotek reniferowy staje się miękki, mocny i wytrzymały. Śmiało go można dotykać bez jakiejkolwiek szkody dla niego. Porost mech chrobotek może wyschnąć i zmięknąć kilkakrotnie, nie tracąc niczego ze swoich dekoracyjnych właściwości. Może się również zdarzyć, że wydzieli nieco koloru, jeśli się go dotyka tuż po zabarwieniu. Umieszczenie produktu z chrobotka reniferowego bezpośrednio w świetle dziennym może z czasem spowodować drobną dekoloryzację.

Warto pamiętać również, że produkty z mchu reniferowego przeznaczone są do użycia tylko we wnętrzach i nie mogą być narażone na bezpośredni kontakt z wodą! Mech stabilizowany nie wymaga żadnej specjalnej konserwacji czy pielęgnacji. Po prostu jest bezobsługowy! Jeśli jest taka potrzeba można go jedynie delikatnie czyścić przy pomocy miotełki do kurzu lub odkurzacza pracującego na wolnych obrotach. Mech reniferowy wydziela naturalny zapach leśnego runa.

Ciesz się ciszą z chrobotkiem reniferowym
Bezobsługowe, uniepalniające i dźwiękochłonne właściwości mchu dekoracyjnego stosowanego w naszych ręcznie wytwarzanych wyrobach, zapewniają prawdziwe doświadczenie delikatnej łączności naturalnego środowiska z północnych lasów Europy, z indywidualną i intymną przestrzenią prywatnych czy publicznych wnętrz. Mech reniferowy jest naturalnym surowcem o indywidualnych i niepowtarzalnych cechach. Dlatego też różnice kolorystyczne są typowe dla tego produktu, zaś podana karta kolorów jest raczej wskazówką. Nie znaczy to jednak, że wybarwienie zasadniczo odbiega od wzornika. Pamiętajmy również, że ustawienia komputera lub drukarki mogą powodować rozbieżności w prezentowanej kolorystyce.

Ekologiczny i biodegradowalny mech dekoracyjny
Chrobotek reniferowy jest w 100% biodegradowalny. Jeśli chcemy go usunąć śmiało możemy dołączyć pozostałości do innych odpadów organicznych. Próbki z mchu chrobotka lub sam surowiec przechowujmy w plastikowym pokrowcu. Piękno mchu stabilizowanego kryje się w jego wielowymiarowej strukturze, dlatego równie wspaniale prezentuje się on na dużych czy niewielkich powierzchniach.

Nieograniczona kreacja wnętrz

Chrobotek reniferowy na ścianę. Tak w skrócie można określić zastosowanie mchu dekoracyjnego do aranżacji wnętrz. Jeśli zależy Wam na zielonej ścianie z mchu w salonie lub biurze albo chcielibyście uzyskać niepowtarzalną i wyjątkową dekorację z mchu chrobotka w łazience to wszędzie tam mech reniferowy będzie doskonałym rozwiązaniem. Ściany z chrobotka reniferowego niewątpliwie przydają wnętrzom elegancji. Uzyskamy przy tym spektakularny efekt trójwymiarowej przestrzeni. Kompozycje z mchu reniferowego idealnie komponują się z naturalnym kamieniem lub betonem. Ale nie tylko. Z chrobotka reniferowego powstają żywe obrazy, panele z mchu, dekoracje świąteczne, stroiki i co tam wyobraźnia podpowie. Zatem do dzieła!

Mech reniferowy jakiego nie znacie
Wydawać by się mogło, że chrobotek reniferowy (Cladonia ragniferina) to przysmak dla reniferów. Jednak renifery nie są fanami tego gatunku chrobotka z powodu jego gorzkiego smaku. Chrobotek reniferowy zagościł na stołach nie tylko w postaci ozdób czy dekoracji. Na stałe wprowadził się bowiem do kuchni, gdzie niejednokrotnie stosowany jest jako składnik przyrządzanych dań. Popularne są chipsy z chrobotka reniferowego lub ciasta. Mech chrobotek sprzedawany jest również jako zioło.

Chrobotek ‘na wojnie’ ze smogiem i alergią
Chrobotek reniferowy dobrze wchłaniając kurz zalecany jest pacjentom chorującym na astmę lub alergię. Oczyszczając i jonizując powietrze walnie przyczynia się do filtrowania powietrza absorbując przy tym cząstki stałe PM10 i PM2.5

Chrobotek dla hobbystów
Mech chrobotek chętnie wykorzystywany jest jako materiał w modelarstwie do tworzenia przeróżnych makiet, plansz, szczególnie zaś przy budowie zieleni w makietach kolejowych. Znakomicie bowiem imituje trawę, krzewy czy zarośla. Ściółka z mchu dekoracyjnego to wymarzony surowiec dla hobbysty.

Jak zamówić mech chrobotek?
Miłośników DYI zapraszamy do kontaktu.

Zalety chrobotka reniferowego:

  • pochłania szkodliwe dla naszego organizmu toksyny
  • absorbuje dźwięk
  • doskonale wycisza pomieszczenie
  • posiada właściwości antyalergiczne
  • wyrównuje wilgotność powietrza w pomieszczeniu
  • w pełni bezobsługowy
  • nie wymaga nawadniania ani nawożenia
  • organiczny miernik wilgotności powietrza

100% natury

prosto z lasu

0% pielęgnacji